ul. PCK 1, 80-519 Gdańsk 737 737 573

Разработка платного шаблона Joomla

Baza wiedzy

Kinezyterapia, czyli leczenie ruchem jest istotną składową leczenia usprawniającego, ponieważ przyspiesza procesy naprawcze i zastępcze w układzie ruchu i narządach wewnętrznych. Ćwiczenia zabezpieczają przed wykształcaniem wadliwej kompensacji, przeciwdziałają wtórnym zmianom w układzie kostno-stawowym oraz mięśniowo-więzadłowym. Kinezyterapia zapobiega także powikłaniom krążeniowo-oddechowym, poprawia ogólną wydolność Pacjenta i jest jedną z podstawowych form profilaktyki schorzeń narządu ruchu, krążenia i układu oddechowego.

Ortopedia to dział medycyny klinicznej i nauka zajmująca się rozpoznawaniem i leczeniem wad rozwojowych oraz nabytych zniekształceń i zaburzeń czynności narządu ruchu. Obejmuje ona cały okres życia ludzkiego. Ortopedia ma ścisły związek z m.in. biomechaniką, chemią, mechaniką.

Zabieg wykonuje się w przypadku uszkodzenia więzadła krzyżowego przedniego stawu kolanowego Anterior Cruciate Ligament. Do zerwania tego więzadła dochodzi w sytuacji dysbalansu mięśniowego a więc osłabienia mięśnia dwugłowego uda z równoczesnym wzmożonym napięciem w obrębie mięśnia czworogłowego uda podczas sytuacji życiowych lub uprawiania dyscyplin sportowych wymagających zatrzymania się i nagłego skrętu kolana, nagłych zmian kierunku poruszania się ciała, jak piłka nożna, koszykówka, piłka ręczna czy narciarstwo. W trakcie urazu słyszany jest charakterystyczny dźwięk i szybko pojawia się obrzęk.
Przed operacją ortopedyczną podczas fizjoterapii kładzie się nacisk na powrót do właściwych wzorców chodu, wzrostu siły w tym w zdrowej nodze oraz na odzyskanie ruchomości w stawie kolanowym.
Należy pozbyć się obrzęku i wzmocnić układ mięśniowy także chorej nogi oraz powinno się podjąć naukę chodzenia o kulach, bo będzie to przydatne bardzo po operacji.

Rwa kulszowa jest następstwem zmian degeneracyjnych i zapalnych w kręgosłupie. Odczuwany prze Pacjenta ból spowodowany jest podrażnieniem lub zapaleniem nerwu kulszowego, największego nerwu w ciele człowieka.