ul. PCK 1, 80-519 Gdańsk 737 737 573

Разработка платного шаблона Joomla

Zabieg rekonstrukcji ACL wykonuje się w przypadku uszkodzenia więzadła krzyżowego przedniego stawu kolanowego (Anterior Cruciate Ligament). Do zerwania tego więzadła dochodzi podczas uprawiania dyscyplin sportowych wymagających nagłych zmian kierunku poruszania się, jak piłka nożna, koszykówka, piłka ręczna czy narciarstwo. W trakcie urazu słyszany jest charakterystyczny dźwięk, bardzo szybko pojawia się obrzęk.

 

Rekonstrukcję wykonuje się artroskopowo. Cały zabieg ogranicza się do trzech niewielkich nacięć dookoła kolana. Są to tak zwane portale przez które wprowadza się do stawu kamerę oraz instrumenty służące do usuwania zniszczonych tkanek (resztki ACL, fragmenty łąkotek, osteofity, oderwane fragmenty chrząstki). Następnie nawiercany jest tunel w kości udowej i piszczelowej, który posłuży do umocowania przeszczepu. Pobiera się go ze ścięgna mięśnia półścięgnistego, smukłego, czworogłowego lub z więzadła właściwego rzepki. Złożony na pół lub na cztery części przeszczep zostaje umieszczony w tunelu i zamocowany za pomocą śrób tytanowych lub biowchłanialnych.

Po zabiegu rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego Pacjent jest wypisywany do domu w 2 lub 3 dobie. W siódmym dniu od operacji następuje zdjęcie szwów. Czasami konieczne jest wykonanie punkcji w celu usunięcia płynu pooperacyjnego, krwiaka.

Krytyczny okres dla przeszczepu, kiedy jest on najsłabszy, to 6-12 tydzień po zabiegu, dlatego przez pierwsze trzy miesiące od zabiegu konieczne jest noszenie specjalnego stabilizatora stawu kolanowego.

Czas powrotu do normalnej aktywności zawodowej jest zależny od rodzaju wykonywanej pracy i wynosi około 6 do 12 tygodni. Powrót do aktywności sportowej w ograniczonym zakresie jest możliwy po upływie 4 miesięcy np: jazda na rowerze, pływanie. Po upływie 9 miesięcy można powrócić do uprawiania gier zespołowych, tenisa, sportów walki, jazdy na nartach i innych sportów wymagających ruchów skrętnych kolana. Ważną kwestią jest rehabilitacja oraz noszenie ortezy zabezpieczającej kolano, a dokładniej zrekonstruowane więzadło przed nadmiernymi przeciążeniami do czasu, aż lekarz zezwoli na jej usunięcie.

Terapia powinna się rozpocząć jak najszybciej, najlepiej już następnego dnia po zabiegu. Obejmuje ona zabiegi fizykoterapii, kinezyterapii - specjalne ćwiczenia oraz masaż. Od pierwszych dni od operacji stosowane są ćwiczenia zwiększające zakres ruchomości, ćwiczenia izometryczne, izokinetyczne oraz propriocepcji. Wskazane są zabiegi rehabilitacji - mobilizacje rzepki oraz mobilizacje tkanek miękkich jak i  nauka prawidłowego chodu po różnych nawierzchniach i schodach.