ul. PCK 1, 80-519 Gdańsk 737 737 573

Разработка платного шаблона Joomla

Szczególnie w Gdańsku oraz Sopocie mamy wizyty domowe z rehabilitacją ortopedyczną po rekonstruowaniu ACL ale także po rekonstrukcji więzadła rzepkowo udowego przyśrodkowego MPFL oraz po rekonstrukcji więzadła strzałkowo skokowego przedniego ATFL. Oferujemy także fizjoterapię po zabiegach chirurgicznych na ścięgno Achillesa i rehabilitację urazów więzadła pobocznego piszczelowego MCL.

Fizjoterapia na przykurcze, spastyczność i rehabilitowanie w Trójmieście i masaże na blizny pooperacyjne oraz bliznowce.


Zabieg wykonuje się w przypadku uszkodzenia więzadła krzyżowego przedniego stawu kolanowego Anterior Cruciate Ligament. Do zerwania tego więzadła dochodzi w sytuacji dysbalansu mięśniowego a więc osłabienia mięśnia dwugłowego uda z równoczesnym wzmożonym napięciem w obrębie mięśnia czworogłowego uda podczas sytuacji życiowych lub uprawiania dyscyplin sportowych wymagających zatrzymania się i nagłego skrętu kolana, nagłych zmian kierunku poruszania się ciała, jak piłka nożna, koszykówka, piłka ręczna czy narciarstwo. W trakcie urazu słyszany jest charakterystyczny dźwięk i szybko pojawia się obrzęk.
Przed operacją ortopedyczną podczas fizjoterapii kładzie się nacisk na powrót do właściwych wzorców chodu, wzrostu siły w tym w zdrowej nodze oraz na odzyskanie ruchomości w stawie kolanowym.
Należy pozbyć się obrzęku i wzmocnić układ mięśniowy także chorej nogi oraz powinno się podjąć naukę chodzenia o kulach, bo będzie to przydatne bardzo po operacji.

Rekonstrukcję wykonuje się artroskopowo. Cały zabieg ogranicza się do trzech niewielkich nacięć dookoła kolana. Są to tak zwane portale przez które wprowadza się do stawu kamerę oraz instrumenty służące do usuwania zniszczonych tkanek fragmenty łąkotek, osteofity, oderwane fragmenty chrząstki lub resztki ACL.
Następnie nawiercany jest tunel w kości udowej i piszczelowej, który posłuży do umocowania przeszczepu. Pobiera się go ze ścięgna mięśnia półścięgnistego, smukłego, czworogłowego lub z więzadła właściwego rzepki. Złożony na pół lub na cztery części przeszczep zostaje umieszczony w tunelu i zamocowany za pomocą śrub tytanowych lub bio-wchłanialnych.
Czasami ma miejsce szycie łękotki bądź usunięcie fragmentu uszkodzonej łąkotki na co potrzebna jest też fizjoterapia.

Po zabiegu rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego Pacjent jest wypisywany do domu w 2 lub 3 dobie. W siódmym dniu od operacji następuje zdjęcie szwów. Czasami konieczne jest wykonanie punkcji w celu usunięcia płynu pooperacyjnego, krwiaka.
W pierwszym okresie rekonwalescencji po operacji ortopedycznej powinno się schładzać staw kolanowy przez minimum 10 minut w miejscach wskazanych przez fizjoterapeutę.
Czego należy unikać po operacji?
Złej diety, śliskiej powierzchni w domu, kładzenia nogi operowanej na zdrową oraz przesuwania przedmiotów operowaną nogą. Zwrotów lub stania tylko na tej nodze i np. siadania z luźno opadającym podudziem.
Trzeba prostować i podnosić chorą nogę za pomocą zdrowej np. przy udaniu się do łóżka.

Krytyczny okres dla przeszczepu, kiedy jest on najsłabszy, to 6 - 12 tydzień po zabiegu.
Więc przez pierwsze trzy miesiące od zabiegu konieczne jest noszenie specjalnego stabilizatora stawu kolanowego, na noc zaś polecana jest orteza.
Czas powrotu do normalnej aktywności zawodowej jest zależny od rodzaju wykonywanej pracy i wynosi około 6 do 12 tygodni. Powrót do aktywności sportowej w ograniczonym zakresie jest możliwy po upływie 4- 5 miesięcy np: jazda na rowerze, pływanie ale ocenić stopień mobilności stawu kolanowego, wykonuje się testy funkcjonalne, co jest ważne przy pracy fizycznej lub sporcie.
Teoretycznie jeśli Pacjent jest wydolny można przyspieszyć rehabilitację różnymi metodami.
Po upływie 9 - 10 miesięcy można powrócić do uprawiania gier zespołowych, tenisa, sportów walki, jazdy na nartach i innych sportów wymagających ruchów skrętnych kolana.

Ważną kwestią jest rehabilitacja oraz noszenie ortezy zabezpieczającej kolano, a dokładniej zrekonstruowane więzadło przed nadmiernymi przeciążeniami do czasu, aż lekarz zezwoli na jej usunięcie.

Terapia powinna się rozpocząć jak najszybciej, najlepiej już następnego dnia po zabiegu. Obejmuje ona zabiegi fizykoterapii, kinezyterapii a więc specjalne ćwiczenia oraz masaż. Od pierwszych dni od operacji stosowane są ćwiczenia zwiększające zakres ruchomości, ćwiczenia izometryczne, izokinetyczne oraz propriocepcji. Co ważne to wskazane są dobre zabiegi rehabilitacji jak mobilizacje rzepki oraz mobilizacje tkanek miękkich jak i nauka prawidłowego chodu o kulach po różnych nawierzchniach w domu i na ulicy oraz na schodach.